Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Karmienie na żądanie czy ścisły plan godzinowy karmienia noworodka?

Chociaż wybór formy karmienia noworodka zależy od rodziców, nie warto rezygnować z podawania dziecku piersi. Jest to rekomendowany przez specjalistów, najzdrowszy, a przy tym najtańszy sposób zaspokojenia głodu maluszka. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy trzeba sięgnąć po mleko modyfikowane. Wiele mam – niezależnie od sposobu karmienia – ma wątpliwości co do tego jak długie powinny być przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami noworodka. Jeśli jest to również Twój problem, ten tekst powinien Ci pomóc.

Dlaczego mleko mamy jest najlepsze?

Karmienie piersią ma pozytywne skutki zarówno dla dziecka, jak i jego mamy. Zapewnia maluszkowi wszystkie składniki odżywcze, wspiera układ odpornościowy i chroni przed infekcjami. Tobie zaś pozwala szybciej powrócić do figury sprzed ciąży i minimalizuje ryzyko, że w przyszłości zachorujesz na raka piersi lub raka jajników. Nie warto więc z niego rezygnować. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, kiedy kobieta nie może karmić naturalnie, a wtedy trzeba wspomagać się mlekiem modyfikowanym – najlepszą mieszankę dla Twojego dziecka pomoże wybrać pediatra. Młode mamy nierzadko mają problem z ustaleniem jak często karmić noworodka. Kobiety odnoszą też wrażenie, że wytwarzają za mało mleka i rozważają możliwość dokarmiania dziecka butelką. Czy rzeczywiście są powody do obaw?

Jak dużo powinien jadać noworodek?

Żołądek noworodka można pod względem wielkości porównać do orzecha, dlatego też w pierwszych dniach życia wystarczy niewielka nawet ilość pokarmu, aby zaspokoić jego głód. Pamiętaj, że skład mleka matki karmiącej zmienia się wraz z upływem czasu i dostosowuje do aktualnych potrzeb dziecka, dzięki czemu zawsze dostarcza mu niezbędne składniki. Jeśli więc urodziłaś wcześniaka, Twój pokarm będzie miał mniej laktozy, z której trawieniem może on sobie nie poradzić. Mleko pierwszej fazy karmienia jest też bardziej wodniste, bo ma zaspokoić pragnienie. Nie obawiaj się, że masz za mało pokarmu – jego ilość w dużej mierze zależy od tego jak dużo ssie dziecko. Nie musisz też ważyć noworodka przed karmieniem i po posiłku. Jeśli maluch przybiera na wadze i jest spokojny, nie masz żadnych powodów o obaw. Gdyby jednak coś Cię zaniepokoiło, np, spadek wagi dziecka, skonsultuj się z pediatrą.

Jak często karmić noworodka?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań, jakie stawiają młode mamy. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – tak często jak dziecko tego potrzebuje. Nie ma jednoznacznych norm mówiących o tym jak długie powinny być przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami noworodka. Zazwyczaj jest to odstęp 2-3 godziny, czyli ok. 7-8 razy na dobę, zdarza się jednak i tak, że maluch ssie pierś nawet 13 razy w ciągu doby, co również nie jest żadnym powodem do niepokoju. Wraz z upływem czasu liczba karmień stopniowo się zmniejsza. Jeśli z różnych powodów karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, również powinnaś podawać je na żądanie. Zgodnie z opracowanym przez specjalistów schematem żywienia niemowląt noworodek w ciągu doby powinien jadać ok. 7 posiłków, przy czym jedna porcja ma wynosić ok. 110 ml. Wartości te oczywiście są jedynie wskazówką, bo wiele zależy od apetytu malucha.

O czym jeszcze powinnaś pamiętać?

Niektóre mamy mają wątpliwości czy posiłek nie trwa zbyt krótko lub za długo. Tutaj również nie ma reguły. Przyjmuje się, że dziecko powinno ssać pierś przez co najmniej 10-15 minut, ale zdarza się też i tak, że trwa to nawet godzinę. Wiele mitów narosło także wokół diety karmiącej mamy, w związku z czym kobiety eliminują ze swojego jadłospisu owoce, warzywa czy inne produkty, które mogą uczulać, „na wszelki wypadek” i nie mając ku temu żadnych podstaw. Pamiętaj, że Twoja dieta powinna być zbilansowana, a wykluczenie z niej truskawek czy cytrusów wcale nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie uczulone na te produkty. Jeśli maluch nie ma problemów z brzuszkiem i uczulenia, nie odmawiaj sobie owoców i warzyw potencjalnie alergizujących. Odstaw je jednak, jeśli zauważysz wysypkę u noworodka i obserwuj czy taka zmiana pomogła. Skonsultuj się też z pediatrą.

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *