Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Specjalny fotelik i inne niuanse prawne

Każdy rodzic doskonale wie, że jest zobligowany – zarówno przez prawo, jak i wewnętrznie – do zapewnienia swojemu potomstwu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Jako osoba dorosła musi zatem otoczyć opieką swojego malucha, a także nauczyć go w ten sposób odpowiedzialności, którą będzie mógł przekazać dalej, gdy już dorośnie. Nie zawsze jednak wiemy, jak robić to skutecznie, a tym bardziej prawidłowo. Jednym z takich przykładów mogą być zasady przewożenia dziecka samochodem. Niezależnie od tego, czy mamy środek lata, czy też przez większą część dnia obserwujemy zachmurzenie i opady jesiennego deszczu, wypadki na drodze wciąż się zdarzają. Lekkomyślność niektórych kierowców nie zważa na pory roku. Można nawet powiedzieć, że im trudniejsze warunki, tym w wielu właścicielach samochodów budzi się większa brawura. Możemy więc jednak jechać ostrożnie, a i tak nie unikniemy tragedii. Są jednak sposoby, by zminimalizować jej skutki i tym samym zadbać o bezpieczeństwo – jedne z nich daje nam polskie prawo, a inne odpowiednio dobrany fotelik samochodowy.

 

 

Funkcja fotelika samochodowego

Jeśli cofnęlibyśmy się kilkadziesiąt lat wstecz w historii motoryzacji, coś takiego jak fotelik samochodowy dla dziecka na pewno byłoby poza naszym zasięgiem. Był to bowiem czas, gdy nie tylko takie zabezpieczenia nie istniały, ale i same pasy bezpieczeństwa nie były standardem lub wręcz bagatelizowano ich znaczenie. Co się więc zmieniło w naszej świadomości, że debatujemy dziś nad tym, czy lepsze są pasy 3, czy 5 punktowe i skąd taki nacisk na posiadanie na wyposażeniu odpowiedniego fotelika dla malucha? Chodzi tu przede wszystkim o:
– fakt, że samochodowe pasy nie są dostosowane do wzrostu dzieci i w razie zderzenia mogłyby (nawet zapięte) wywołać więcej szkód niż pożytku,
– polskie prawo, które zabrania jazdy na przednim siedzeniu nieletnim o wzroście poniżej 150 cm,
– przepisy mówiące, że na tylnej kanapie dziecko należy przewozić w foteliku, nim nie osiągnie 135 cm wzrostu,
– fakt, że odpowiednio dobrany i wykonany fotelik zapewnia dziecku dodatkową ochronę (taki asortyment poddawany jest restrykcyjnym testom i uzyskuje wiele atestów, nim zostanie dopuszczony do sprzedaży).

Przepisy i kary

Obowiązek posiadania fotelika dla dziecka spoczywa na wszystkich samochodach oprócz taksówek. Podobnych niuansów jest tu jednak więcej i warto sobie zdawać z nich sprawę, jeśli chcemy bezpiecznie podróżować autem z naszą pociechą. W kwestii przepisów i kar warto być zatem świadomym tego, że:
– jeśli samochód nie posiada pasów bezpieczeństwa (stare, zabytkowe modele), to kategorycznie zabrania się przewożenia nimi dzieci, które nie ukończyły 3 lat,
– przewożenie na tylnej kanapie trojga dzieci jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy maluch zajmujący miejsce na środku ma powyżej 3 roku życia (foteliki i pasy bezpieczeństwa są tu oczywiście obowiązkowe),
– fotelik samochodowy dostosowuje się przede wszystkim do wagi i wieku dziecka,
– za brak fotelika kierowca otrzymuje mandat kredytowany wysokości 150 zł oraz aż 6 punktów karnych,
– przewożenie dziecka bez fotelika taktuje się jak wykroczenie drogowe.

Wybór fotelika – wskazówki

Skoro wiemy już, dlaczego tak istotne jest posiadanie fotelika i jak na całą sprawę zapatrują się przepisy prawa oraz znamy kwestię kary, warto przejść do wybrania odpowiedniego fotelika. Jak już wspomnieliśmy powyżej, fotelik musi być przystosowany do wieku i wagi dziecka, ale to nie jedyne parametry, na jakie należy zwrócić tu uwagę. Warto również dobrze przemyśleć wybór pod kątem dopasowania do modelu auta, którym dysponujemy, stopnia zabezpieczenia malucha (np. pięciopunktowe pasy są bardziej zalecane), komfortu podróży i jakości użytych materiałów. Poza tym istotnymi szczegółami mogą okazać się również możliwość regulacji ustawień fotelika, rozmiar oraz dobre trzymanie boczne ciała i głowy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Matfi.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *