Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Specjalizacja wyjątkowa

Chirurgia dziecięca to niewątpliwie bardzo rozległa i interdyscyplinarna dziecina medycyny. Lekarz zajmujący się schorzeniami dziecięcymi, przeprowadzający operacje najmłodszych musi mieć szczególne przygotowanie, zorientowane wyłącznie na potrzeby małych pacjentów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, iż dziecięce organizmy nie są miniaturową kopią organizmów dorosłych, stąd potrzeba rozległej wiedzy na temat dzieci na każdym etapie życia.

Odpowiednie podejście do pacjenta

Pierwszą i podstawową zdolnością jaką musi się wykazać chirurg dziecięcy jest właściwe podejście do niebywale wymagającego pacjenta, jakim jest dziecko. Warto od pierwszego kontaktu złapać wspólny język z małym pacjentem i wzbudzić jego zaufanie. W tym wypadku wymagane są szczególne zdolności z dziedziny psychologii. Zadanie bywa o tyle trudne, iż do tego specjalisty z problemami zgłaszają się pacjenci praktycznie od urodzenia do osiemnastego roku życia, stąd duża potrzeba znajomości sposobów komunikacji zarówno z niemowlakami jak i nastolatkami.

Interdyscyplinarność zawodu

Anatomia dziecięca wymaga szczególnej znajomości ze względu na dynamiczne zmiany całego ciała związane z dorastaniem. Wiedza na ten temat musi być ponadprzeciętnie rozległa, by właściwie zrozumieć procesy zachodzące w organizmie dorastającego człowieka. Przede wszystkim chirurg zajmujący się dziećmi musi wiedzieć co na jakim etapie może bardziej pomóc a co zaszkodzić lub nie przyniesie żadnych efektów. Istnieją bowiem narządy jeszcze niecałkowicie wykształcone bądź wymagające szczególnej troski, aby mogły właściwie funkcjonować w przyszłości. Co więcej, chirurg dziecięcy musi znać się nawet na anestezjologii, by w pełni czuwać nad właściwym przeprowadzaniem zabiegów. Ponadto operacje przeprowadzane przez tego lekarza dotykają niemalże wszystkich układów, więc żadna z dziedzin medycyny nie może pozostawać tajemnicą.

Jakie choroby leczy chirurg dziecięcy?

Wachlarz schorzeń z jakimi się spotyka lekarz dziecięcy jest wyjątkowo szeroki. Amplituda operacji przeprowadzanych przez opisywanych specjalistów jest wyjątkowo zróżnicowana. Mogą one dotyczyć zarówno bardzo rutynowych działań jak zszywanie czy czyszczenie ran jak i operacji wielonarządowych urazów. Szczególnie ważna jest rola chirurga dziecięcego w pierwszych dniach życia człowieka, który zmaga się z wadami wrodzonymi. Już wtedy przeprowadzane są operacje usuwania migdałków, przepukliny pępkowej czy wodogłowia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *