Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kiedy warto umówić się do kardiologa dziecięcego?

Kardiolog dziecięcy zajmuje się chorobami serca i naczyń krwionośnych u dzieci. Kiedy wizyta u takiego specjalisty jest wskazana?

jednak duże możliwości w zakresie leczenia takich schorzeń – nawet w brzuchu mamy. Wobec tego kardiolog dziecięcy może pomóc nawet wtedy, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło. Warszawa to jedno z miast w Polsce, gdzie możemy skorzystać z takiej pomocy.

Czym zajmuje się kardiolog dziecięcy?

Kardiologia jest dziedziną medycyny, która skupia się na wadach i schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, a dokładnie serca, aorty, a także mniejszych naczyń – tętnic i żył. Kardiolog bada, rozpoznaje i leczy te schorzenia i wady u osób dorosłych lub u dzieci – mowa wtedy o kardiologu dziecięcym.

Do kardiologa powinniśmy udać się wtedy, gdy otrzymamy odpowiednie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Możemy również udać się na wizytę prywatnie bez potrzeby uzyskania skierowania – Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie gabinetów kardiologicznych jest dużo, więc oczekiwanie na wizytę nie trwa długo.

Kiedy udać się do kardiologa dziecięcego?

Specjalista taki jak kardiolog dziecięcy może pomóc zarówno wtedy, gdy dziecko jeszcze się nie urodziło, jak i po jego narodzinach. Im szybciej rozpocznie się terapię, tym lepsze efekty można uzyskać.

Nowoczesna medycyna jest w stanie diagnozować przypadki wad i chorób serca już w łonie mamy. W tym celu wykonuje się specjalne badania prenatalne. Szczególnie ważny jest pierwszy trymestr ciąży, ponieważ właśnie wtedy ryzyko pojawienia się wad serca jest największe.

W tym przypadku kardiolog dziecięcy jest w stanie określić prawidłowość anatomii serca dziecka i wskazać, czy ma ono jakieś wady. Im szybciej wady zostaną zdiagnozowane, tym większa jest szansa na powrót dziecka do zdrowia. W przypadku podejrzenia chorób jednym z podstawowych badań diagnostycznych jest echo serca – to nieinwazyjne badanie USG, które pozwala na określenie pracy serca.

Także kardiolog dziecięcy pomoże dzieciom, u których wady ujawniły się po narodzeniu. Należy udać się do tego specjalisty także wtedy, gdy dziecko ma podejrzenie chorób serca wymagających dalszego zbadania.

W zależności od diagnozy, którą postawi kardiolog dziecięcy, terapia może polegać na przyjmowaniu leków, jednorazowej kuracji albo interwencji chirurgicznej. Polska kardiologia dziecięca w Warszawie, a także w innych miastach stoi na wysokim poziomie, dlatego lekarze są w stanie poradzić sobie z wieloma schorzeniami nawet u najmłodszych dzieci.

Jak wybrać dobrego kardiologa dziecięcego?

Duże miasta, w tym Warszawa, Kraków, Poznań, Katowice mają wiele rekomendowanych specjalistów w zakresie kardiologii dziecięcej. Do specjalisty możemy udać się zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Niestety, kolejki do kardiologów dziecięcych w Warszawie i w innych miastach są bardzo długie, dlatego oznacza to oczekiwanie przez nawet kilka miesięcy.

Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na wizyty u prywatnych specjalistów. Wówczas czas oczekiwania na wizytę jest znacznie krótszy, co w przypadku schorzeń serca ma duże znaczenie. Dodatkowo na miejscu możemy wykonać różne potrzebne badania bez czekania.

Wybranie odpowiedniego kardiologa dziecięcego może być niemałym problemem. Wielu rodziców poszukuje wcześniej opinii dotyczących specjalistów – możemy znaleźć je obecnie na różnych stronach internetowych, w tym także na forach on-line, z których korzystają rodzice mający dzieci z wadami i innymi schorzeniami serca.

W Warszawie kardiolog dziecięcy dostępny jest między innymi w Balumed – jest to Specjalistyczne Centrum Medyczne Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Małego Dziecka zatrudniające jednych z najlepszych specjalistów. W ofercie Centrum znajduje się także wiele różnych badań diagnostycznych, w tym echo serca dziecka, ocena EKG.

Dokładne informacje dotyczące wizyty u kardiologa dziecięcego w Balumed dostępne są na stronie internetowej: http://balumed.pl/specjalizacje/kardiolog-dzieciecy/.

 

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *